Insändare av Kristina Nilsson (S) – vattenverksamhetsutredningen – havsmiljön

Kristina Nilsson (S), är ledamot i Socialutskottet samt suppleant i Miljö- och jordbruksutskottet och är nog den riksdagsledamot från Västernorrlands län som tydligast har profilerat sig i miljöfrågorna.
Västernorrlands län har som de flesta känner till stora miljöproblem med vattenkraftsutbyggnaden, giftutsläpp i havet och förgiftade industriområden.
Om detta står det i en insändare publicerat i Allehanda den 19/2-15 av Kristina Nilsson.
Citat ang vattenverksamhetsutredningen:
”Vi ska självklart följa de regler som vi kommit överens om i EU. Förutom att vi riskerar vår miljö, riskerar vi böter om vi inte klarar av det.
Just nu finns en utredning, vattenverksamhetsutredningen, med förslag som bereds i regeringskansliet. Här ska regeringen mejsla fram en politik genom bred samverkan.”

Läs hela artikeln på nedanstående länk
http://www.allehanda.se/opinion/debatt/vara-viktiga-vatten

Kristina Nilsson och Matilda Ernkrans (S) har i Allehanda den 29/1-15 publicerat en insändare om problemet med förorenad mark. Se länk!
http://www.allehanda.se/opinion/debatt/alliansens-budget-stoppar-saneringarna

Kristina Nilsson (S)

Kristina Nilsson (S)

Detta inlägg publicerades i Massmedia, Vattenverksamhetsutredningen. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.