Folkpartiet svarar Ingemar Nilsson (S)

Pär Löfstrand (fp), länsordförande i Jämtland/Härjedalen går i svaromål mot Ingemar Nilsson efter den uppmärksammade intervjun i Mittnytt den 11/2.
I Pär Löfstrands debattartikel i ÖP den 12/2-15 med rubriken ”Avveckla den småskaliga vattenkraften” finns det bl a en del upplysningar om hur Socialdemokraterna i Jämtland har hanterat vattenfrågorna kring bl a Långforsen.
Citat ur artikeln:
”Vi från Folkpartiet i Jämtland är inte särskilt överraskade över detta uttalande. Vi har under många år stridit för utrivning av det verkningslösa kraftverket i Natura 2000-skyddade området vid Långfors. Vår politiska huvudmotståndare har under hela denna process varit företrädare från S.
Vi menar till skillnad från Nilsson och S att kraven i vattenverksamhetsutredningen är minst sagt rimliga och att våra älvar kräver en modernare lagstiftning än den över 100 år gamla som S och andra motståndare till biologisk mångfald lutar sig mot.”

Det är förstås bra att Ingemar Nilssons häpnadsväckande uttalande utsätts för kritik från flera håll.
Mycket positivt att FP har samma positiva inställning till att miljöanpassa vattenkraften som före valet.
Läs hela artikeln på nedanstående länk!
http://www.op.se/opinion/debatt/avveckla-den-smaskaliga-vattenkraften

Pär Löfstrand (FP)

Pär Löfstrand (FP)

Detta inlägg publicerades i Massmedia, Socialdemokraterna, Vattenverksamhetsutredningen. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.