Vattenkraften hotar landsbygsutvecklingen hävdar Sportfiskarna

Anders Karlsson, generalsekreterare i Sportfiskarna skriver den 25/11 2014 som svar på riksdagsledamoten Annika Qarlssons artikel i Second Opinion den 17/11 att den småskaliga vattenkraften hotar landsbygdsutvecklingen.
Anders Karlsson skriver: ” De flesta små kraftverk styrs automatiskt, många gånger genom en mobiltelefon. Däremot hindrar den småskaliga vattenkraften en viktig näring på frammarsch – sportfisketurismen. Sportfisketurism genererar inkomster till landsbygden.”

Läs hela artikeln på nedanstående länk!
http://www.second-opinion.se/energi/view/2908

Annika Qarlsson (C) visar en häpnadsväckande brist på kunskap om de problem som vattenkraften orsakar i en riksdagsdebatt den 27/11 2014.
Läs mer om debatten och se inslaget från debatten på nedanstående länk!
https://ljunganinfo.com/2014/11/28/debatt-i-sveriges-riksdag-om-smaskalig-vattenkraft-den-2711-2014/

Mitt inlägg om Annika Qarlssons artikel i Second Opinion kan du läsa om på länken nedan!
https://ljunganinfo.com/2014/11/17/centerpartiet-varnar-om-smaskalig-vattenkraft/

Foto Tino Åberg Sjön Yxern i Kalmar län Svårt skadad av småskalig vattenkraft

Foto Tino Åberg
Sjön Yxern i Kalmar län
Svårt skadad av småskalig vattenkraft

Detta inlägg publicerades i Vattenverksamhetsutredningen. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.